Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki czasem płacą za wynalazki

23 września 2016 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Wbrew pozorom banki są skłonne finansować nieco bardziej ryzykowne projekty technologiczne, ale ich rola w tym procesie bywa różna.

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao SA

Na pierwszy rzut oka pozyskanie finansowania w banku przez innowacyjną firmę, często młodą i dopiero próbującą skomercjalizować swój wynalazek, bywa trudne. W tradycyjnym podejściu tego typu firmy, mające nieco wyższy poziomem ryzyka, powinny prędzej znaleźć finansowanie u funduszy venture capital, na giełdzie albo u obligatariuszy. To jednak mylne wrażenie, bo banki coraz częściej finansują także innowacje.

Paleta źródeł finansowania

W przypadku banków możliwości finansowania innowacji są ograniczone. Jako instytucje odpowiadające za bezpieczeństwo depozytów i w związku z tym silnie uregulowane, banki mają ograniczone możliwości angażowania się w przedsięwzięcia wysokiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że nie mogą i nie wspierają innowacyjnych przedsięwzięć.

W niektórych krajach banki w istotny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament