Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych obowiązkowa bez względu na etat

13 października 2016 | Praca i ZUS | Joanna Kalinowska

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów uznał, że niepełny wymiar czasu pracy nie zwalnia pracodawcy z konieczności dokonywania wpłat na FEP. Nie na takie orzeczenie liczyły firmy.

Uchwała Sądu Najwyższego tej treści zapadła 28 września 2016 r. (III UZP 10/16). Po latach rozbieżności w stanowiskach doktryny i orzecznictwa, pracodawcy mają pewność, że ta składka ich nie ominie, jeśli zatrudniają pracowników przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na część etatu.

Uchwała SN to odpowiedź na pytanie prawne skierowane do powiększonego składu sędziowskiego. Clou problemu od lat stanowiła kwestia obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za osoby, które wykonując pracę „szczególną" na część etatu nie mogą uzyskać z tego tytułu prawa do emerytury pomostowej.

Odrębna definicja

Art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 965 ze zm.) stanowi, że składkę na FEP opłaca się za pracownika, który:

- urodził się po 31 grudnia 1948 r., oraz

- wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Obowiązek opłacania tej składki powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania takiej pracy.

Powyższy przepis odsyła w zakresie definicji pracy szczególnej i pracy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament