Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych obowiązkowa bez względu na etat
Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów uznał, że niepełny wymiar czasu pracy nie zwalnia pracodawcy z konieczności dokonywania wpłat na FEP. Nie na takie orzeczenie liczyły firmy.
Uchwała Sądu Najwyższego tej treści zapadła 28 września 2016 r. (III UZP 10/16). Po latach rozbieżności w stanowiskach doktryny i orzecznictwa, pracodawcy mają pewność, że ta składka ich nie ominie, jeśli zatrudniają pracowników przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na część etatu.
Uchwała SN to odpowiedź na pytanie prawne skierowane do powiększonego składu sędziowskiego. Clou problemu od lat stanowiła kwestia obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za osoby, które wykonując pracę „szczególną" na część etatu nie mogą uzyskać z tego tytułu prawa do emerytury pomostowej.
Odrębna definicja
Art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 965 ze zm.) stanowi, że składkę na FEP opłaca się za pracownika, który:
- urodził się po 31 grudnia 1948 r., oraz
- wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.
Obowiązek opłacania tej składki powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania takiej pracy.
Powyższy przepis odsyła w zakresie definicji pracy szczególnej i pracy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta