Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie może być wątpliwości co do winy pracownika

13 października 2016 | Praca i ZUS | Alicja Pawelec

Brak ustaleń, które pozwalałyby jednoznacznie przyjąć, że to pracownik swoim zachowaniem doprowadził do ubytków paliwa i że to zachowanie było obiektywnie nieprawidłowe oraz stanowiło przejaw braku dbałości o dobro zakładu pracy, nie pozwala na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy podwładnego.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 28 czerwca 2016 r. (II PK 163/15).

Pracownik był zatrudniony na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego na podstawie umowy o pracę na czas określony. Była to druga umowa wiążąca strony. Pierwszą wypowiedział pracodawca z powodu nadmiernego zużycia paliwa przez kierowcę. Nawiązując kolejny stosunek pracy poinformował pracownika o skutkach nieprawidłowego dysponowania paliwem.

W czasie zatrudnienia pracodawca dokonał analizy ilości paliwa zużytego przez kierowcę od 5 września 2011 r. do 21 stycznia 2012 r. stwierdzając, że różnica między paliwem zatankowanym a zużytym wynosi 1037 litrów. Było to bardzo duże zużycie na tle innych osób wykonujących podobne zadania i zatrudnionych na podobnych stanowiskach. W związku z tym pracodawca rozwiązał z kierowcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na spowodowaniu wysokich strat dla firmy przez regularne doprowadzanie do ubytków tankowanego paliwa. Pracownik odwołał się do sądu od dyscyplinarnego zwolnienia i bronił się tym, że nadmierne zużycie paliwa było wynikiem awarii systemu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament