Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badanie nie tylko na starcie

13 października 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

BHP | Dopuszczenie do pracy osoby, która nie posiada aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, zagrożone jest grzywną do 30 tys. zł. Pracownik, który nie chce ich wykonać, naraża się na dyscyplinarkę.

Sebastian Kryczka

Pracownik powinien legitymować się nie tylko właściwymi kompetencjami czy uprawnieniami do wykonywania umówionej pracy. Niezbędny jest również dobry stan zdrowia, oznaczający brak przeciwwskazań do pracy. Weryfikacji, czy ma kwalifikacje zdrowotne do wykonywania określonych zadań, dokonuje się w ramach profilaktycznych badań lekarskich.

Cel profilaktyczny

Badania lekarskie, jakie obowiązkowo muszą przechodzić pracownicy, zaliczają się do szczególnie ważnych środków profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia. Pozwalają one – niestety często tylko teoretycznie – zapobiegać wykonywaniu pracy przez osoby, które ze względów zdrowotnych nie powinny jej świadczyć. Są zatem rodzajem monitoringu stanu zdrowia podwładnego, który zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne w zakresie wykonywanych obowiązków nie tylko jemu, ale też jego współpracownikom. Celem badań jest zatem ochrona zdrowia oraz życia pracownika, ograniczenie wystąpienia choroby zawodowej oraz ryzyka związanego z wypadkiem przy pracy.

W ramach badań profilaktycznych można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament