Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na zleceniu przynajmniej 13 zł za godzinę

13 października 2016 | Praca i ZUS | Grażyna Ordak
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Od 1 stycznia 2017 r. zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych przepisy gwarantują minimalną stawkę godzinową. Oznacza to konieczność przeliczenia obecnej wypłaty przez liczbę godzin wykonywanych zadań lub podniesienia ustalonej kwoty.

Przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi zapewniła to ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 1265; dalej: nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu). Ma to wyrównać ich szanse z zatrudnionymi na etacie, którym od przyszłego roku trzeba będzie wypłacać minimum w wysokości 2000 zł brutto miesięcznie.

Dzielenie i mnożenie

OBLICZENIA

Właściwa kolejność działań matematycznych zapewni wykonawcom zleceń odpowiednią ostateczną kwotę wynagrodzenia.

- Jak określić stawkę godzinową, gdy strony umówiły się na wartość ogólną za wykonanie zlecenia, np. za szlifowanie 50 sztuk wałków odpowietrzających na 1000 zł brutto?

Nowe zasady rozliczania finansowego umów zleceń zupełnie zmieniają filozofię myślenia o dotychczasowych sposobach podsumowania. Z pytania wynika, że strony ustaliły liczbę wałków i ostateczną kwotę za ich wykonanie. Tymczasem nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wymaga ostatecznego przeliczania rezultatu płacowego na liczbę przepracowanych godzin. Dzieląc więc 1000 zł brutto przez 13 zł, daje to w przybliżeniu 76 godzin, w zakresie których taka suma będzie osiągalna. Jeżeli zleceniobiorca, czyli wałkotwórca, wyrobi się w tym czasie, kwota się nie zmieni. W praktyce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament