Warunki pracy cudzoziemca nie gorsze niż dla rodaka
PROCEDURA | Delegując do nas załogę, zagraniczny pracodawca musi podać inspekcji pracy przewidywaną liczbę wysłanych do Polski oraz wskazać osobę upoważnioną do kontaktów, która cały czas musi być na miejscu.
18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (DzU z 2016 r., poz. 868; dalej: ustawa). Określa ona warunki delegowania pracowników do Polski przez zagranicznych pracodawców. Na te podmioty nakłada nowe obowiązki informacyjne wobec Państwowej Inspekcji Pracy, a także wskazuje minimalne warunki pracy i płacy dla pracujących u nas.
Ustawa wciela w życie rozwiązania unijne kształtowane przez dyrektywy:
- 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług,
- 2014/67/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE.
Ich celem było wzmocnienie ochrony praw pracowników przemieszczających się między państwami UE, korzystając ze swobody przepływu pracowników i świadczenia usług. Pomóc w tym ma zacieśniona współpraca organów państw członkowskich umożliwiająca kontrolę działalności pracodawcy, a przede wszystkim warunków pracy, w tym wysokości wynagrodzenia delegowanej osoby.
Kogo dotyczy
Ustawę stosuje się do zagranicznego pracodawcy, tj. spółki mającej siedzibę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta