Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mazury to dobre miejsce do inwestowania

13 października 2016 | Życie Regionów | Iwona Trusewicz
źródło: materiały prasowe

Nie ma takiej gminy, która nie miałaby przygotowanego pakietu zachęt dla inwestorów. Oceniam, że współpraca biznesu i samorządów jest dobra, a klimat przyjazny – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Rz: Jeżeli przyjrzeć się danym statystycznym, to Warmia i Mazury są najsłabszym gospodarczo regionem Polski. Za miniony rok średnia płaca była tu najniższa w kraju, bezrobocie najwyższe, PKB na mieszkańca trzecie od końca. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

Gustaw Marek Brzezin: Na szczęście już nie. Oczywiście nigdy nie będziemy gospodarczym krezusem. Trzeba pamiętać, że start Warmii i Mazur w gospodarkę rynkową był krańcowo odmienny od startu np. Górnego Śląska. U nas były to upadłości wielkich PGR-ów, na bezrobocie szły całe wsie i gminy, stacjonowało tu też dużo jednostek wojskowych, ale i one zostały rozwiązane. Gospodarka rynkowa była tworzona od podstaw, rodzinne firmy startowały od zera. Ludzie migrowali za pracą i skutki tego odczuwamy do dziś, kiedy rynek jest już rynkiem pracownika. Wyludniały się całe wsie, znikały z mapy szczególnie w pasie przy granicy z Rosją. Budowanie podwalin gospodarczych regionu wymagało czasu, pomysłowości i cierpliwości. Od trzech lat wskaźniki ekonomiczne idą u nas w górę, spada bezrobocie; w sierpniu było na poziomie 13,9 proc. – najniższe w historii. Oczywiście w porównaniu ze średnią krajową to wciąż dużo, ale trzeba pamiętać, że mieliśmy u siebie gminy, w których połowa ludzi była bez pracy. Tak się działo np. w Gołdapi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament