Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na razie świadczenia pozapłacowe bez ZUS

13 października 2016 | Praca i ZUS
źródło: Rzeczpospolita

Dodatkowa opieka medyczna czy dostęp do usług sportowych to najczęstsze bonusy firmy dla załogi. Nawet symboliczny udział etatowca w ich opłaceniu zmniejszy składki społeczne dla obu stron.

Pracodawcy coraz częściej motywują zatrudnionych do pracy, oferując im dodatkowe korzyści w postaci szeroko rozumianych benefitów. Oprócz wynagrodzenia za pracę każdy pracownik – jeśli tak zdecyduje pracodawca – bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, staż czy typ umowy o pracę ma prawo korzystać z ekstrausług czy świadczeń proponowanych przez firmę.

Najpopularniejsze świadczenia pozapłacowe to:

- ponadstandardowa opieka medyczna (pracodawca zapewnia pracownikom możliwość korzystania ze świadczeń medycznych w ramach wykupionego abonamentu w prywatnych placówkach medycznych),

- dostęp do usług sportowo-rekreacyjnych.

Po równo

Te świadczenia finansowane są ze środków obrotowych pracodawcy, dlatego każdy pracownik ma do nich dostęp na takich samych zasadach. Mogą być one przekazywane po równo każdemu zatrudnionemu. To bezpieczna alternatywa dla świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), gdzie kluczowe jest kryterium socjalne. Z zfśs nie wolno wypłacać ani przyznawać świadczeń wszystkim zatrudnionym. Niedopuszczalne jest też przyznawanie i wypłacanie z zfśs świadczeń po równo, można to natomiast robić ze środków obrotowych.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) benefity finansowane przez pracodawcę stanowią przychód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament