Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy ulga na zakup kasy przysługuje tylko raz

13 października 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przepisy nie regulują statusu osób, które ponownie rozpoczynają prowadzenie firmy, jako podatników VAT. W wyjaśnieniach organów przeważa pogląd, że należy ich traktować jako podatników kontynuujących działalność gospodarczą.

- Na początku 2017 r. zamierzam otworzyć firmę. W przeszłości, w latach 1998–2005 prowadziłem już działalność gospodarczą. Skorzystałem wówczas z ulgi na zakup kas fiskalnych. Czy w ramach działalności, którą zamierzam rozpocząć teraz, będę mógł skorzystać z ulgi na zakup kas po raz kolejny? – pyta czytelnik.

Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 27 marca 2015 r. (IPPP2/4512-63/15-2/RR): „zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, że mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Ponowne rozpoczęcie działalności w rozumieniu odrębnych przepisów, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług".

Fiskus nie pozwala

Organy podatkowe uważają, że osoby fizyczne, które w ramach prowadzonej poprzednio działalności gospodarczej były w przeszłości obowiązane do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament