Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie zrzeknie się odprawy w porozumieniu

13 października 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie. Dlatego etatowiec nie może zrzec się prawa do niego ani przenieść go na inną osobę. Wolno mu natomiast zrezygnować z odsetek za opóźnienie.

Przewidziany w kodeksie pracy zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia jest bezwarunkowy i nie uchyli się go porozumieniem stron stosunku pracy. Bezwzględnie obowiązująca norma z art. 84 k.p. dotyczy każdego pracownika. Nie ma tu znaczenia podstawa nawiązania jego stosunku pracy, czyli to, czy został zaangażowany na mocy umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, czy spółdzielczej umowy o pracę.

Zakaz ten nie dotyczy natomiast zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, np. zlecenia, o dzieło czy kontraktu menedżerskiego.

Co poza pensją

Zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia orzecznictwo sądowe ujmuje bardzo szeroko. Tak wynika m.in. z uzasadnienia wyroku Sąd Najwyższego z 17 lutego 2005 r. (II PK 235/04). Wskazano w nim, że jakkolwiek odprawy normatywnie nie zostały zakwalifikowane jako wypłaty wynagrodzeniowe, lecz jako „inne świadczenia", to zarówno doktryna, jak i orzecznictwo Sądu Najwyższego akceptują pogląd, że podlegają one ochronie na równi z wynagrodzeniem za pracę.

Do podobnego wniosku skłania także wyrok Sądu Najwyższego z 14...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament