Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik: lepiej późno niż wcale

13 października 2016 | Moje pieniądze

Procedury | Upoważnienie do konta można ustanowić nie tylko w banku, ale też np. w domu. Wtedy potrzebna będzie pomoc notariusza lub przedstawiciela banku

Pani Zofia miała wypadek. Doznała licznych złamań i urazów wewnętrznych. Lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej. Nie było z nią kontaktu blisko miesiąc. W tym czasie nikt nie miał dostępu do jej konta bankowego, bo pani Zofia nie udzieliła nikomu pełnomocnictwa. A trzeba było opłacić jej rachunki i pokryć koszty związane z leczeniem.

Katarzyna Münnich z Pekao tłumaczy, że jeśli klient nie ustanowił pełnomocnika do rachunku, to nikt nie podejmie pieniędzy, ani nawet nie dostanie żadnych informacji, bo obowiązuje tajemnica bankowa. Bez znaczenia jest to, że posiadacz konta jest unieruchomiony w domu bądź w szpitalu.

– Klient może ustanowić pełnomocnictwo dla dowolnej osoby, nie tylko członka rodziny – tłumaczy Magdalena Wrona z Credit Agricole.

Pełnomocnictwo musi mieć formę pisemną. Powinno precyzyjnie określać czynności, do których pełnomocnik zostaje upoważniony.

Gdy posiadacz konta jest chory, odpowiedni dokument może być przygotowany poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament