Każda zmiana abonamentu będzie dobra
Najbardziej elegancka byłaby forma płacenia abonamentu razem z podatkiem. Okazja do wprowadzenia takiej zmiany nadarza się przy planowanej właśnie reformie PIT – mówi Witold Kołodziejski, nowy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Rz: Wraca pan do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po sześciu latach. Czym prace w tej radzie będą się różnić od pana poprzedniej kadencji?
Moja poprzednia kadencja upłynęła w KRRiT pod znakiem cyfryzacji telewizji naziemnej. Tuż przed odejściem przekazałem nawet do publikacji ogłoszenia w sprawie dwóch pierwszych cyfrowych multipleksów. Choć ze względów politycznych ówczesny prezes Rządowego Centrum Legislacji ich nie opublikował, proces potem ruszył. Kiedy po raz pierwszy pojawiłem się w KRRiT, Facebook miał zaledwie dwa lata, YouTube miał rok i właśnie był kupowany przez Google'a, a Netflix sprzedawał płyty z filmami. Media w internecie były wtedy jeszcze w dużej mierze tekstowymi, nie było platform VoD ani telewizji internetowych.
Dziś świat mediów wygląda zupełnie inaczej. Za tymi zmianami podążają zmiany legislacyjne. Komisja Europejska pracuje nad kolejną zmianą dyrektywy audiowizualnej, za czym pójdzie zmiana polskich ustaw, trwają prace nad nowelizacją prawa autorskiego, Komisja Europejska wciela w życie 16 inicjatyw strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. Zadaniem KRRiT będzie teraz uczestniczenie w tych procesach, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.
Jak rolę KRRiT zmienia istnienie Rady Mediów Narodowych?
KRRiT nie ma teraz w kompetencjach wyboru rad nadzorczych mediów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta