Zapłata za stopień doktora to wydatek osobisty
Kwota uiszczona przez notariusza na niestacjonarne studia doktoranckie w zakresie prawa oraz związane z pisaniem pracy doktorskiej, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez niego kancelarii.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 września 2016 r. (I SA/Gd 649/16).
Stan faktyczny
W listopadzie 2015 r. podatniczka wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o PIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjaśniła, że jest notariuszem i wspólnie z drugim notariuszem prowadzi kancelarię w formie spółki cywilnej. Od 1 października 2013 r. podjęła niestacjonarne studia doktoranckie na uniwersytecie, na wydziale prawa i administracji. Obecnie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej z zakresu postępowania cywilnego. Studia doktoranckie mają trwać od czterech do sześciu lat. Prawniczka podkreśliła, że studia są odpłatne i z tego tytułu poniosła już opłaty za poszczególne semestry, a także za wydanie legitymacji doktoranta, koszty dojazdu, materiały dydaktyczne oraz udział w obligatoryjnych seminariach i konferencjach.
Zwróciła również uwagę, że samo pisanie pracy doktorskiej wiąże się z prowadzeniem badań naukowych, co oznacza konieczność ponoszenia kosztów na dojazdy do bibliotek także w innych miastach, zakwaterowania, jak również z wydatkami na wykonywanie kserokopii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta