W firmie nie można być własnym szefem
W licznych wyrokach Sąd Najwyższy wykluczył zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na stanowisku prezesa jej jednoosobowego zarządu w charakterze pracownika.
- Prezes zarządu spółki z o.o. otrzymał ofertę zakupu jej udziałów. Ma jednak zamiar nadal pracować na dotychczasowym stanowisku, co chciałby wyraźnie zastrzec w akcie notarialnym, obejmującym sprzedaż udziałów. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik.
Nie. W takich warunkach świadczenie przez prezesa umowy o pracę będzie niedopuszczalne od dnia przejęcia udziałów. Jedyny wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może świadczyć pracę na rzecz tej spółki jako prezes jednoosobowego jej zarządu tylko poza stosunkiem pracy. Musi to zatem robić na innej podstawie niż umowa o pracę, bo ta będzie nieważna.
Jakie podporządkowanie
W orzecznictwie od lat nie budzi wątpliwości pogląd o dopuszczalności zawierania umów o pracę z członkami zarządu spółki czy innymi osobami zarządzającymi zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Pozornie w tym przypadku nie ma podporządkowania pracodawcy, co jest podstawową cechą stosunku pracy. Przyjmuje się jednak, że w tych sytuacjach występuje specyficzna podległość, z cechami odmiennymi od zwykłego stosunku pracy.
Tradycyjne hierarchiczne podporządkowanie rozumiane jest jako obowiązek wykonywania przez pracownika poleceń pracodawcy i stosowania się do jego dyspozycji, nawet w technicznym zakresie działania. Natomiast podporządkowanie osoby zarządzającej polega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta