Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W firmie nie można być własnym szefem

13 października 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

W licznych wyrokach Sąd Najwyższy wykluczył zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na stanowisku prezesa jej jednoosobowego zarządu w charakterze pracownika.

- Prezes zarządu spółki z o.o. otrzymał ofertę zakupu jej udziałów. Ma jednak zamiar nadal pracować na dotychczasowym stanowisku, co chciałby wyraźnie zastrzec w akcie notarialnym, obejmującym sprzedaż udziałów. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik.

Nie. W takich warunkach świadczenie przez prezesa umowy o pracę będzie niedopuszczalne od dnia przejęcia udziałów. Jedyny wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może świadczyć pracę na rzecz tej spółki jako prezes jednoosobowego jej zarządu tylko poza stosunkiem pracy. Musi to zatem robić na innej podstawie niż umowa o pracę, bo ta będzie nieważna.

Jakie podporządkowanie

W orzecznictwie od lat nie budzi wątpliwości pogląd o dopuszczalności zawierania umów o pracę z członkami zarządu spółki czy innymi osobami zarządzającymi zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Pozornie w tym przypadku nie ma podporządkowania pracodawcy, co jest podstawową cechą stosunku pracy. Przyjmuje się jednak, że w tych sytuacjach występuje specyficzna podległość, z cechami odmiennymi od zwykłego stosunku pracy.

Tradycyjne hierarchiczne podporządkowanie rozumiane jest jako obowiązek wykonywania przez pracownika poleceń pracodawcy i stosowania się do jego dyspozycji, nawet w technicznym zakresie działania. Natomiast podporządkowanie osoby zarządzającej polega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament