Split, wykup i inne nietypowe operacje
Giełda | Z akcjami, które masz na rachunku, mogą dziać się różne rzeczy
Przemysław Sałek
Pod koniec września tego roku Alior Bank ogłosił przymusowy wykup akcji Banku BPH. Do redakcji zgłosił się czytelnik z pytaniem, jak to możliwe, że ktoś chce go pozbawić akcji bez pytania o zgodę.
Przymusowy wykup akcji należących do drobnych akcjonariuszy to jedna z najbardziej kontrowersyjnych operacji na giełdzie. Mniejszościowi inwestorzy są pozbawiani papierów bez ich woli. Jedynym dla nich pocieszeniem może być to, że nie muszą podejmować żadnych czynności, ani nie ponoszą dodatkowych kosztów. Pieniądze za akcje w oznaczonym dniu wpływają na rachunek maklerski.
– Papiery należące do drobnych udziałowców, stanowiące mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego, mogą być wykupione przez nie więcej niż pięciu dużych akcjonariuszy, którzy w swoim portfelu mają ponad 95 proc. kapitału zakładowego – wyjaśnia Łukasz Zembik, specjalista ds. strategii rynkowych TMS Brokers.
Wykup gwarantuje otrzymanie wartości rynkowej akcji oraz niezwłoczne uregulowanie płatności przez dużego akcjonariusza. Głównym powodem stosowania takiej operacji jest ochrona akcjonariuszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta