Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rola płatnika składek w grupie kapitałowej

13 października 2016 | Praca i ZUS | Adrian Prusik

Na gruncie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych to spółka kapitałowa (lub jej jednostka organizacyjna) jest pracodawcą. Takiego przymiotu nie posiada grupa kapitałowa.

Taki pogląd wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 roku (sygn. III UZP 6/16).

Uchwała Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r. została wydana w związku z pytaniem prawnym, jakie pojawiło się w sprawie z odwołania od decyzji ZUS w zakresie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania sądowego pracownica jednej ze spółek zawarła umowę cywilnoprawną z innym podmiotem – członkiem tej samej grupy kapitałowej, co pracodawca. Jedynym właścicielem obydwu podmiotów była spółka – matka. Przedmiotem zlecenia była realizacja zadań dotyczących określonego wycinka prac przy wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego z zakresu obsługi kadrowej w całej grupie kapitałowej. System miał funkcjonować we wszystkich podmiotach wchodzących w skład grupy kapitałowej, a zatem także w spółce, z którą wykonawczynię zlecenia łączyła umowa o pracę. Ostatecznie moduł, którego przygotowanie było przedmiotem zlecenia, nie został wprowadzony. Z prac wykonanych na podstawie zlecenia nie skorzystał żaden podmiot wchodzący w skład grupy kapitałowej.

Wedle decyzji ZUS w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament