Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat w kancelarii musi prowadzić księgę

13 października 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Osoby, które wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim, nie ewidencjonują przychodów i kosztów podatkowej księdze. Pozostali mają taki obowiązek.

- Jestem adwokatem. Zamierzam otworzyć kancelarię adwokacką. Zawód adwokata będę wykonywać tylko w tej kancelarii. Podatek dochodowy będę płacić według stawki liniowej. Czy muszę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź inne ewidencje? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Jednak na podstawie art. 24a ust. 3 pkt 3 tej ustawy, obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy osób, które wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim >patrz ramka.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że czytelnik będzie wykonywać zawód adwokata wyłącznie w kancelarii adwokackiej, którą będzie prowadzić. Oznacza to, że powinien prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, chyba, że będzie zobowiązany albo z własnej woli zdecyduje się prowadzić księgi rachunkowe.

Po przekroczeniu limitu obrotów albo dobrowolnie

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament