Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wycofanie auta z działalności nie wywoła konsekwencji w PIT

13 października 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Przekazanie na potrzeby osobiste przedsiębiorcy całkowicie zamortyzowanego samochodu nie powoduje obowiązku korekty kosztów z tytułu odliczonych odpisów amortyzacyjnych. Tym samym nie jest ujmowane w podatkowej księdze.

Prowadzę działalność gospodarczą od 2007 r. W 2010 r. na podstawie umowy kupna (bez faktury VAT) nabyłem używany samochód osobowy, który zaliczyłem do środków trwałych mojej firmy. Wartość początkowa tego środka trwałego wyniosła 10 000 zł. Obecnie zamierzam wycofać samochód z firmy i przekazać go na własne potrzeby osobiste. Nie planuję sprzedaży pojazdu wycofanego z firmy. Czy wycofanie pojazdu z mojej firmy i przekazanie na potrzeby osobiste wiąże się dla mnie z konsekwencjami w zakresie PIT, np. powstaniem przychodów lub koniecznością korekty kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych (pojazd jest całkowicie zamortyzowany) w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Wycofanie środka trwałego (np. samochodu osobowego) z działalności gospodarczej i przekazanie go na potrzeby osobiste nie powoduje żadnych skutków w PIT.

Nie dochodzi tutaj do odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (tj. środka trwałego), a w konwencji nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu przekazania środka trwałego na cele osobiste. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10573

Wydanie: 10573

Spis treści
Zamów abonament