Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewoźnicy mogą odetchnąć z ulgą

01 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Paulina Gromadzińska

Kierowcy w transporcie międzynarodowym zatrudnieni w firmach prywatnych nie mają prawa do ryczałtów za noclegi w kabinie pojazdu, jeżeli nie zapewniała im ich umowa o pracę lub przepisy wewnątrzzakładowe. To konsekwencja długo oczekiwanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny 24 listopada br. ogłosił wyrok w sprawie o sygn. K 11/15, na który z niecierpliwością oczekiwali przedsiębiorcy z branży transportu drogowego oraz kierowcy wykonujący przewozy w transporcie międzynarodowym. Sprawa dotyczyła konstytucyjności przepisów regulujących zasady wypłacania na rzecz kierowców należności z tytułu podróży służbowych, w tym ryczałtów za noclegi odbywane w trakcie delegacji w kabinie pojazdu ciężarowego.

Poza zakresem

Trybunał orzekł, że art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców w związku z art. 775 § 2, 3 i 5 kodeksu pracy oraz w związku z § 16 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia regulującego warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych dla pracowników państwowej sfery budżetowej z 29 stycznia 2013 r. (oraz § 9 ust. 1, 2 i 4 uprzednio obowiązującego rozporządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament