Zmiany przepisów, projekty, orzecznictwo
ZMIANY W PRAWIE
Termin na żądanie zwrotu zasiłku
21 listopada 2016 r. prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja dotyczy nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych (np. zasiłku chorobowego). ZUS będzie mógł wydać decyzję ustalającą wysokość i obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia nie później niż pięć lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie.
Dotychczasowe przepisy wskazują wyłącznie okres, za jaki ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia oraz wyznaczają 10-letni termin przedawnienia dla dochodzenia roszczeń. Bieg terminu przedawnienia liczy się od uprawomocnienia się decyzji ZUS zobowiązującej do zwrotu należności. Przepisy nie precyzują jednak, w jakim czasie ZUS powinien wydać taką decyzję. Ta zmiana istotnie wzmacnia pozycję ZUS w dochodzeniu zwrotu nienależnych świadczeń.
Po wejściu w życie znowelizowanych regulacji ZUS będzie miał pięć lat na wydanie decyzji.
Zgodnie z przepisami przejściowymi wszczęte i niezakończone wydaniem decyzji postępowania w tych sprawach zostaną umorzone. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
PROJEKTY ZMIAN AKTÓW PRAWNYCH
Niższy wiek emerytalny modyfikuje okres ochronny
16 listopada Sejm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta