Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezapłacony ZUS obciąży nawet szeregowych uczestników

01 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Członkowie zarządu stowarzyszenia odpowiadają za niezapłacone składki społeczne w sposób solidarny. W stowarzyszeniach zwykłych może to także objąć zwykłych członków tych organizacji.

Osoby pełniące funkcje członków zarządu stowarzyszenia osobiście odpowiadają za niezapłacone przez tę organizację składki społeczne. Wynika to z art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963; dalej: ustawa o sus), który odsyła do art. 116a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 613; dalej: op). Przepis ten przewiduje, że za zaległości podatkowe innych osób prawnych niż wymienione w art. 116 op odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie organów zarządzających tymi osobami.

Jakie postępowanie

Odpowiadają oni solidarnie całym swoim majątkiem, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że:

- we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1574 ) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w tej ustawie albo

- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.

Ponadto członek zarządu uwolni się od obciążenia, jeśli wskaże mienie stowarzyszenia, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament