Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strajk solidarnościowy tylko w zastępstwie nieuprawnionych

01 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz


W ramach sporu zbiorowego górnicy jednej z kopalń rozpoczęli strajk. Żądają podwyżek. Pracownicy pobliskiej elektrowni postanowili solidaryzować się z kolegami i przystąpili do tego strajku. Czy postąpili legalnie? Czy jest to strajk solidarnościowy?

Strajk solidarnościowy może zorganizować związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy w imię obrony praw i wolności pracowników, którzy nie mają prawa do strajku. Strajk pracowników elektrowni jest więc strajkiem nielegalnym. Nie można go bowiem uznać za strajk solidarnościowy. Wszystko dlatego, że pracownicy elektrowni nie są pozbawieni prawa do strajku.

Rodzaje protestu

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (dalej: ustawa) reguluje trzy rodzaje strajków: podstawowy, ostrzegawczy i solidarnościowy.

Ten pierwszy polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych.

Z kolei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament