Naprawa ciągnika siodłowego z pełnym odliczeniem
Z kosztów podatkowych wyłączone są wydatki na remonty powypadkowe samochodów, jeżeli nie były one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Ograniczenie to nie obejmuje ciągników i naczep.
- Jestem przedsiębiorcą, mam firmę transportową. Ciągnik siodłowy będący środkiem trwałym w mojej firmie brał udział w kolizji. Ciągnik ten nie ma ubezpieczenia AC, a jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy w tej sytuacji koszty naprawy ciągnika mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy z faktur dokumentujących takie koszty mogę w całości odliczyć VAT?
Ponadto, w związku z kolizją uszkodzona została część przewożonego towaru. Czy odszkodowanie, które w związku z tym zapłacę, będą mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy zwrot zapłaconych kwot z polisy OC przewoźnika powinienem zaliczyć do przychodów podatkowych? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Za ubezpieczenie dobrowolne, o którym mowa w tym przepisie, uznaje się ubezpieczenie AC.
W zależności od środka transportu
W przytoczonym przepisie mowa jest o „samochodach", a nie o „pojazdach samochodowych". Przyjmuje się w związku z tym, że nie ma on zastosowania do ciągników siodłowych. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta