Giedroyc, „Kultura”, literatura
Tworząc Instytut Literacki, Giedroyc świadomie nawiązał do sytuacji sprzed 150 lat, gdy po likwidacji państwa polskiego polscy żołnierze-emigranci utworzyli we Włoszech Instytut Naukowy w celu podtrzymania życia narodowego poza nieistniejącym już państwem.
Giedroyc pisał, że postawił sobie za cel dostarczenie Polakom na obczyźnie wyboru arcydzieł naszego piśmiennictwa, ukazanie im w ten sposób wielowiekowej tradycji kulturalnej, dzięki której wiemy, że „upaść może nawet naród wielki, ale zginąć tylko nikczemny – naród bez wczoraj i dziś". Jakkolwiek za najważniejszą broń przeciw komunizmowi Giedroyc uważał siłę demokracji, jej ideałów politycznych i osiągnięć cywilizacyjnych, a sam uważał się za „zwierzę polityczne", to jednak do realizacji celów „Kultury" potrzebni mu byli pisarze. Wiedział, że życie polskiej diaspory będzie się skupiać wokół piśmiennictwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta