Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawał też bywa wypadkiem przy pracy

01 grudnia 2016 | Praca i ZUS

Jeśli pracownik cierpi na schorzenie samoistne, a doznał ataku serca wskutek wystąpienia szczególnej i nadzwyczajnej okoliczności w przebiegu pracy, może to być uznane za wypadek przy pracy. Taka ocena zależy jednak od wszystkich okoliczności konkretnej sprawy.

To stanowisko Sądu Najwyższego w wyroku z 21 czerwca 2016 r. (I UK 236/15).

Zapadł on w sprawie z odwołania od decyzji ZUS dotyczącej odmowy prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmiertelnego wypadku, jakiemu uległ mąż odwołującej. W wyniku odwołania sąd rejonowy przyznał wdowie prawo do świadczenia ustalając, że ubezpieczony był zatrudniony na umowie o pracę jako nauczyciel. W szkole, w której pracował, zorganizowano zajęcia, które wyjątkowo odbywały się w nocy podczas tzw. nocy naukowców. Sąd stwierdził, że o 4.45 ubezpieczony sprawował dyżur opiekuńczy w pokoju nauczycielskim. Przy czym utrzymywał się u niego stres spowodowany niemożnością przeprowadzenia zaplanowanych zajęć obserwacji nieba z powodu złej pogody. W trakcie dyżuru nauczyciel nagle zsunął się z krzesła, po czym zmarł. Sąd ustalił, że ubezpieczony chorował na przewlekłą chorobę układu sercowo-naczyniowego. Stwierdził, że sytuacja stresowa podczas nocnego dyżuru mogła przyczynić się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament