Odprawa emerytalna tylko raz w życiu
Szef nie musi wypłacać pieniędzy na koniec kariery zawodowej przyszłemu emerytowi, jeżeli pracownik wcześniej otrzymał już to świadczenie w związku z przejściem na rentę inwalidzką.
- Czy osobie pobierającej rentę i nadal pracującej, z chwilą przyznania przez ZUS emerytury z urzędu, przysługuje odprawa emerytalna od pracodawcy? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej ustawa emerytalna) osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która osiągnęła powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz podlegała przez jakikolwiek okres ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z urzędu przyznaje się emeryturę.
Dla kogo
Odprawa emerytalno-rentowa ma charakter świadczenia powszechnego, a więc przysługującego wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie), których stosunek pracy ustał w warunkach określonych art. 921 kodeksu pracy. Mają ją prawo otrzymać zarówno zatrudnieni na czas nieokreślony, jak i na umowach terminowych. O tym, czy pracownik dostanie odprawę emerytalną, decyduje też sposób rozstania z firmą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta