Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezczynny państwowy właściciel nie obniży płacy zarządu

01 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Krzysztof Owsianny

Nowa ustawa kominowa na razie nie przewiduje żadnych sankcji za to, że podmiot publiczny jako wspólnik mniejszościowy nie podejmie działań zmierzających do zmiany zasad wynagradzania kadry menedżerskiej.

Kary nie ma też za naruszenie obowiązków informacyjnych wobec ministra skarbu państwa o wypełnieniu powinności wynikających z przepisów.

9 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (DzU z 2016 r., poz. 1202; dalej: nowa ustawa kominowa). Wprowadziła nowe zasady ustalania wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych. W szczególności powiązała wysokość wynagrodzenia stałego kadry menedżerskiej z wielkością spółek, w których są oni zatrudniani. Przyjęto takie kryteria jak: średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót, suma aktywów bilansu. Jednocześnie wypłatę wynagrodzenia zmiennego uzależniła od osiągnięcia określonych celów zarządczych, np. wzrostu zysku, realizacji strategii czy inwestycji.

Szczytne zamierzenia

Zgodnie z deklaracjami z uzasadnienia ustawy miała ona na celu likwidację patologii w spółkach skarbu państwa. W szczególności chodziło o stosowane szeroko sposoby obchodzenia wcześniejszych regulacji ograniczających wysokość wynagrodzeń, uelastycznienie mechanizmu określania pensji menedżerów i maksymalnego zbliżenia go do reguł rynkowych przy uwzględnieniu konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej.

Niewątpliwie nowa ustawa znacznie ingeruje w sferę wewnętrzną spółek z udziałem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament