Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska Jerzego Giedroycia

01 grudnia 2016 | Dodatki Jednodniowe | Andrzej Friszke

Jerzy Giedroyc był redaktorem ukazującej się przez 54 lata „Kultury", przygotował do druku prawie 450 książek, swoimi myślami dzielił się ze współpracownikami w listach, które przez ostatnich kilkanaście lat ukazują się drukiem, odsłaniając myśli Redaktora.

Jakimi ideami się kierował i jakiej pragnął Polski? Pragnął Polski jako silnego państwa dobrze umocowanego w Europie, co oznacza pozytywne stosunki z sąsiadami, gotowość do dialogu, odrzucenie myślenia w kategoriach licytacji na krzywdy i ofiary. Uczył dojrzałości w myśleniu, zdolności wczuwania się w uwarunkowania i emocje drugiej strony, budowania mostów do porozumienia. Od losu sąsiadów wschodnich, a szczególnie Ukrainy, zależy przyszłość Polski. Trwałe bezpieczeństwo Polski zależy od przyjaznych stosunków z Ukrainą, której państwowe istnienie złamie imperialną tradycję Rosji. Myśl tę powtarzał za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament