Polska FinTechowym hubem Europy
FinTech, czyli sektor nowoczesnych technologii w finansach, da szansę bankom i start-upom.
Orange i Tesco tworzą własne instytucje finansowe. Telekom Telenord otwiera mobilny bank, z którego usług korzysta już 100 tys. klientów. Google, Facebook, Amazon i Apple budują własne systemy płatności. Mariaże dużych korporacji z instytucjami finansowym to już codzienność. U podstawy tego trendu leży jednak rozwój sektora FinTech, czyli innowacyjnych technologii w finansach.
Jedną z najbardziej znanych firm tego sektora jest PayPal. Założony w 1999 roku start-up, którego początki opierały się na transferach pieniężnych dokonywanych za pomocą telefonów, rozrósł się do gigantycznej skali. Dziś firma ma ponad 100 mln klientów na całym świecie, a jej wartość sięga ponad 40 mld dol. Biorąc pod uwagę błyskawiczne tempo wzrostu, warto zadać sobie pytanie: jaka przyszłość czeka więc banki?
Sławomir Lachowski, twórca uruchomionego jesienią 2000 roku mBanku, jednego z pierwszych banków internetowych na świecie, uważa, że przetrwają te instytucje, które sprostają wymaganiom FinTechów. Podobnie przyszłość postrzega Komisja Europejska....
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta