Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Los Polski jest w rękach Polaków

01 grudnia 2016 | Dodatki Jednodniowe | Marek Kornat
Juliusz Mieroszewski (na zdjęciu) i Jerzy Giedroyc – w dziejach polskiej myśli politycznej zajmują miejsce wyjątkowe.
źródło: materiały prasowe
Juliusz Mieroszewski (na zdjęciu) i Jerzy Giedroyc – w dziejach polskiej myśli politycznej zajmują miejsce wyjątkowe.
Jerzy Giedroyc
źródło: materiały prasowe
Jerzy Giedroyc

Koncepcja racji stanu w ujęciu Giedroycia wyrażała się w podporządkowaniu różnych interesów politycznych sprawie największej – interesowi państwa.

Siedemdziesięciolecie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte jest ważkim momentem polskiej historii w burzliwym wieku XX. Na uchodźstwie ukształtował się ośrodek, o znaczeniu którego nie sposób przecenić. Jego rangę miała ukazać przyszłość. Jak każda rocznica – także i ta winna stać się okazją do nowych rozważań nad bilansem dokonań Jerzego Giedroycia i jego współpracowników, wśród których Juliusz Mieroszewski odgrywał wyjątkową, pierwszoplanową rolę. Ich miejsce w dziejach polskiej myśli politycznej było przecież wyjątkowe.

1 Zachowuje znaczenie przede wszystkim nauka Jerzego Giedroycia, głosząca, iż polityka jest sztuką osiągania tego, co w danym czasie wydaje się możliwe, ale trzeba robić politykę nastawioną na osiągnięcie tego, co niemożliwe. Nie ma bowiem w życiu narodu sytuacji niemożliwości i nieodwracalnej klęski. W żadnym położeniu nie można zwątpić w to, iż każde położenie polityczne jest zmienne – zmianom podlega przecież i ekonomia, i życie społeczne, świadomość zbiorowa i mentalność ludzka. Zmienia się też geopolityka, chociaż nie ulegają zmianie dane geografii. „Koniunktury geopolityczne" – jak tłumaczył Juliusz Mieroszewski – są zmienne, chociażby dany stan rzeczy wydawał się niewzruszony, tak jak XIX-wieczny ład wiedeński albo jałtański system sowieckiej dominacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10613

Wydanie: 10613

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament