Los Polski jest w rękach Polaków
Koncepcja racji stanu w ujęciu Giedroycia wyrażała się w podporządkowaniu różnych interesów politycznych sprawie największej – interesowi państwa.
Siedemdziesięciolecie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte jest ważkim momentem polskiej historii w burzliwym wieku XX. Na uchodźstwie ukształtował się ośrodek, o znaczeniu którego nie sposób przecenić. Jego rangę miała ukazać przyszłość. Jak każda rocznica – także i ta winna stać się okazją do nowych rozważań nad bilansem dokonań Jerzego Giedroycia i jego współpracowników, wśród których Juliusz Mieroszewski odgrywał wyjątkową, pierwszoplanową rolę. Ich miejsce w dziejach polskiej myśli politycznej było przecież wyjątkowe.
1 Zachowuje znaczenie przede wszystkim nauka Jerzego Giedroycia, głosząca, iż polityka jest sztuką osiągania tego, co w danym czasie wydaje się możliwe, ale trzeba robić politykę nastawioną na osiągnięcie tego, co niemożliwe. Nie ma bowiem w życiu narodu sytuacji niemożliwości i nieodwracalnej klęski. W żadnym położeniu nie można zwątpić w to, iż każde położenie polityczne jest zmienne – zmianom podlega przecież i ekonomia, i życie społeczne, świadomość zbiorowa i mentalność ludzka. Zmienia się też geopolityka, chociaż nie ulegają zmianie dane geografii. „Koniunktury geopolityczne" – jak tłumaczył Juliusz Mieroszewski – są zmienne, chociażby dany stan rzeczy wydawał się niewzruszony, tak jak XIX-wieczny ład wiedeński albo jałtański system sowieckiej dominacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta