Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprawna współpraca z konkurentem może sporo kosztować

30 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Aleksandra Berger

Przedsiębiorca, który dokonał naruszenia prawa konkurencji ma obowiązek naprawienia wyrządzonej nim szkody, chyba że nie ponosi za to winy. Nowe przepisy stwarzają szanse dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych przedsiębiorców.

27 czerwca weszła w życie ustawa z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (dalej: ustawa). Jej celem jest transpozycja do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objętego przepisami prawa. Ustawa ta określa odpowiedzialności oraz zasady dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji w postępowaniu cywilnym. Umożliwia realizację swoich roszczeń poza trybem publicznoprawnym, a zatem bez udziału Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowa regulacja przyjmuje także, że w zakresie nieuregulowanym do odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną naruszeniem prawa konkurencji stosować się będzie przepisy Kodeksu cywilnego o czynach niedozwolonych.

Co się zmienia

Ustawa wprowadza własne definicje „naruszenia prawa konkurencji" oraz „kartelu". Naruszeniem takim jest naruszenie zakazów określonych w art. 101 lub w art. 102 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zakazów określonych w art. 6 lub art. 9 ustawy o ochronie konkurencji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament