Transakcje warto poprzedzić fachową analizą
Warto zdecydować się na przeprowadzenie badania due diligence oraz uregulować w umowie wpływ wyników tej analizy na zakres praw i obowiązków stron transakcji.
Due diligence stosuje się w prawniczej, jak i biznesowej praktyce krajowej i międzynarodowej. Termin przyjął się w oryginalnej, angielskiej nazwie, i jest zrozumiały na całym świecie. W tłumaczeniu oznacza należytą staranność. Powszechnie due diligence rozumie się jako kompleksową analizę przedmiotu transakcji, prowadzoną z należytą starannością. Jest badaniem będącym jej częścią, służącym jak najdokładniejszemu poznaniu jej przedmiotu. Due diligence używa się również dla określania raportu, sporządzanego w konsekwencji tego badania, tzw. Executive Summary. W związku z rosnącym rynkiem transakcji fuzji i przejęć również w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych, specjalistów wykonujących to badanie.
Czas i zakres
Najczęściej proces due diligence poprzedza transakcje nabycia udziałów lub akcji spółek czy też ich przedsiębiorstw. Jego przedmiotem może być jednak wszystko, co ma wartość i jest podstawą działalności gospodarczej. Zapotrzebowanie na badania due diligence przejawia się także przed podjęciem istotnych decyzji inwestycyjnych, przy restrukturyzacjach przedsiębiorstwa, przygotowaniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta