Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Split payment sposobem na kredytowanie budżetu

30 czerwca 2017 | Dobra Firma

Przedsiębiorcy, zwłaszcza mali, staną przed sporym wyzwaniem. Po wprowadzeniu podzielonej płatności będą mieli mniej środków obrotowych. To poważny, ale nie jedyny ich problem wynikający z projektowanych zmian w prawie.

ewa bednarz

Eksperci PwC już dawno zwracali uwagę, że w krajach, których wprowadzono split payment, podatnicy dokonujący transakcji wykazują co do zasady nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Oznacza to, że dopóki nie otrzymają zwrotu podatku VAT, znajdują się na pozycji kredytodawcy w stosunku do budżetu państwa.

Brak pewności

Po wprowadzeniu podzielonej płatności w najgorszej sytuacji znajdą się firmy, które VAT odprowadzały raz na kwartał. Przeznaczonymi pieniędzmi na podatek mogą jeszcze do końca roku obracać nawet przez trzy miesiące. Ogranicza to problemy w razie zatorów płatniczych i pomaga utrzymać płynność finansową. Od przyszłego roku możliwości takiej nie będzie. Może się to przyczynić do zwiększenia kosztów finansowych działalności przez wzrost kosztów odsetkowych przy konieczności posiłkowania się kredytami obrotowymi.

– Kłamstwem byłoby zaprzeczenie temu, że podział na dwa rachunki może uderzać w płynność finansową podmiotów gospodarczych. O ile wielkie przedsiębiorstwa nie muszą obawiać się widma upadku, to mniejsze jednostki ze względu na sztywne odliczenie podatku VAT, uniemożliwiające posługiwanie się tym wpływem z transakcji, mogą poczuć się zagrożone w trudniejszych miesiącach – podkreśla Szymon Bokota, konsultant podatkowy w katowickiej Kancelarii B2B TAX.

Oddzielnym problemem dla wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament