Śmiertelnie groźne upały
Powiększają się obszary, na których letnie wysokie temperatury stają się niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze powoduje groźne dla zdrowia ubytki wody i elektrolitów. Przy 30 stopniach w cieniu jesteśmy w stanie poradzić sobie z upałem. Wraz ze wzrostem temperatury organizm zaczyna uruchamiać mechanizmy zaradcze. Przy 35 stopniach w cieniu zaczyna intensywnie reagować system termoregulacji, ale jeśli temperatura wzrośnie jeszcze zaledwie o 3 stopnie, gruczoły potowe wysychają, zabezpieczając organizm przed skrajnym odwodnieniem. Jeszcze jedna kreska i mamy już duże prawdopodobieństwo doznania udaru słonecznego, a przy 40 stopniach w cieniu – realne zagrożenie życia. Najbardziej narażone są dzieci, osoby chore, w podeszłym wieku i z niewydolnym układem krążenia.
Niepokojące prognozy
Obecnie każdego roku około 30 proc. populacji narażonych jest na groźne dla życia temperatury. Zagrożenie rośnie. W 1995 r. w Chicago z tego powodu zginęło 700 osób. Fala upałów w Europie w 2003 r. uśmierciła około 70 tys. osób, a w 2010 r. zmarło 10 tys. mieszkańców Moskwy.
Naukowcy z Hawajów alarmują. Do 2100 r. aż 74 proc. ludzkiej populacji będzie narażonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta