Wielofunkcyjność jest przyszłością
Czas monolitycznych obiektów mija.
adam roguski
Wmurowano kamień węgielny na placu budowy Browarów Warszawskich, inwestycji realizowanej na 4,4-ha działce na Woli. 100 tys. mkw. powierzchni użytkowej ma łączyć kilka funkcji – mieszkaniową, biurową i usługową. Takich projektów jest coraz więcej.
– W ostatnich latach dostrzegamy wzrost zainteresowania deweloperów projektami wielofunkcyjnymi – mówi Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa strategicznego w JLL. – Takie realizacje jeszcze do niedawna były rzadkością, co wynikało m.in. z niewielkiego doświadczenia deweloperów w realizacji takich projektów czy ostrożności inwestorów, którzy mając doświadczenie w późniejszym zarządzaniu nieruchomościami, np. biurowymi czy handlowymi, byli mniej skłonni inwestować w trudniejsze, z ich punktu widzenia, projekty wielofunkcyjne. Wciąż jednak takie inwestycje stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku nieruchomości – dodaje.
Korzyści i synergie
Ekspert podkreśla, że w ostatnich latach deweloperzy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na korzyści i synergie płynące z uzupełniania się wielu funkcji w jednym projekcie. – Komercyjne obiekty wielofunkcyjne, czyli przede wszystkim takie, w których funkcja biurowa jest uzupełniana funkcją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta