Emitenci muszą się dostosować do nowych regulacji
Nowa ustawa o biegłych rewidentach jest nie lada wyzwaniem dla emitentów, ich władz, ale również dla audytorów. Jak wpłynie na rynek? Zdania uczestników debaty były podzielone.
Po blisko dwuletnim procesie legislacyjnym w ubiegłym tygodniu weszła w życie nowa ustawa dotycząca biegłych rewidentów. Zmiany dotyczą jednostek zainteresowania publicznego, czyli m.in. spółek giełdowych. Największe emocje budzi ustalenie 5-letniego okresu rotacji oraz zakaz świadczenia dodatkowych usług (oprócz tzw. usług atestacyjnych, czyli poświadczających) przez audytora w badanych spółkach. O tym, jaki wpływ na rynek będą miały nowe regulacje, dyskutowali eksperci podczas debaty zorganizowanej w siedzibie „Parkietu" i „Rzeczpospolitej".
Różne spojrzenia na rynek
Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzająca PKF Consult, podkreślała, że na ustawę trzeba patrzeć w szerszej perspektywie. – Mamy trzy aspekty w budowie jakości informacji finansowej: sporządzenie sprawozdania, jego badanie oraz nadzór właścicielski. Mam nadzieję, że nowe regulacje wpłyną na nie pozytywnie i podniosą jakość sprawozdawczości. Są to zmiany trudne z punktu widzenia spółek, ale konieczne – oceniła.
O spodziewanych pozytywnych efektach ustawy mówił poseł Artur Soboń. – Przyjęte rozwiązania wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Nasza diagnoza była następująca: Polska jest w tym sensie specyficzna, że stopień koncentracji na rynku audytu jest niezwykle wysoki. Wprowadzone zmiany dają szansę na dekoncentrację – twierdził. Z rankingu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta