Wpływ podziału spółki przez wydzielenie na jej proces sądowy
Spółka kapitałowa, która w toku procesu nabyła w wyniku podziału przez wydzielenie część majątku spółki dzielonej, wstępuje do procesu o prawo objęte wydzielonym majątkiem w miejsce spółki dzielonej bez potrzeby uzyskania zgody przeciwnika procesowego, art. 192 pkt 3 k.p.c. nie ma w tym przypadku zastosowania.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 2016 r., III CZP 85/16.
Spółka wniosła przeciwko pozwanemu do sądu okręgowego pozew o zapłatę. W toku postępowania strona powodowa złożyła do sądu pismo informujące, że 26 lutego 2015 r. zmieniła się jej nazwa na I.L. & F. SA, a następnie pismo z informacją, że doszło do podziału spółki w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez wydzielenie. W wyniku tego podziału zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca pion leasingowy (z którym związane jest dochodzone roszczenie) przeszła na spółkę I.L., która to spółka uznała, że w wyniku sukcesji stała się stroną powodową. Sąd okręgowy przyjął, że stroną powodową pozostaje nadal spółka I.L. & F. (po zmianie nazwy I.F.) i wydał postanowienie, którym odmówił udziału w sprawie w charakterze strony powodowej spółce I.L. Jej udział w sprawie w tym charakterze uznał za możliwy dopiero po uzyskaniu zgody przeciwnika procesowego, stosownie do art. 192 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Wyrok sądu okręgowego wydany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta