Jak wykonawca zamówienia może się samooczyścić
Wykonawca może też wyczerpująco wyjaśnić stan faktyczny oraz współpracę z organami ścigania, a także wskazać na podjęcie konkretnych środków technicznych, organizacyjnych i kadrowych, które są odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom, przestępstwom skarbowym lub nieprawidłowemu postępowaniu wykonawcy. Inaczej mówiąc, chodzi o udowodnienie zamawiającemu, że pomimo wcześniejszego potknięcia, daje gwarancję należytego wykonania umowy.
Otwarty katalog
O ile dyrektywa nie rozstrzyga, czy zaprezentowana w jej treści lista środków służących do samooczyszczenia się wykonawcy jest listą zamkniętą, o tyle polski katalog środków za pomocą których wykonawca może wykazać swoją rzetelność jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie „w szczególności".
P.z.p. zawiera również pewien stały element, który musi cechować wyjaśnienia wykonawcy. Zgodnie bowiem z przepisami wyjaśnienia takie muszą być wystarczające. Nie da się więc opracować jednego, uniwersalnego wzorca wyjaśnień. Skuteczność zastosowanego przez wykonawcę sposobu wyjaśnień i środka dowodowego w każdym przypadku będzie zależała od stanu faktycznego.
I tak m.in. w wyroku z 9 maja 2016 r. w sprawie KIO 610/16 KIO orzekła, że stopień szczegółowości wyjaśnień zależy każdorazowo od danej sytuacji >patrz ramka „Co w wyjaśnieniach"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta