Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat państwa rusza pełną parą

30 czerwca 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Od soboty Prokuratoria RP przejmie uprawnienia wobec ważniejszych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Marek Domagalski

1 lipca wchodzi w życie lwia część nowej ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiększyła kompetencje tego urzędu. Prokuratoria będzie reprezentowała spółki z udziałem Skarbu Państwa przed sądami oraz opiniować ich kontrakty.

Sześciuset wspaniałych

Około 600 instytucji państwowych lub państwowo-prywatnych ma korzystać z usług radców Prokuratorii (ich listę zawiera rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 11 maja 2017 r. w sprawie osób zastępowanych przez Prokuratorię Generalną RP i trybu uiszczania opłat za te usługi). Są na niej m.in muzea, ale też PLL LOT czy grupa Azoty.

Obowiązkowe zastępstwo Prokuratorii będzie dotyczyć spraw o wartości ponad 5 mln zł, w praktyce może być jednak szersze. Wprawdzie PG musi uzyskać zgodę władz spółek formalnie niezależnych, ale zgoda ma być generalna i przewidziano miękkie zachęty w formie rocznych opłat abonamentowych za usługi prawników PG. W tej sytuacji niekorzystanie z nich może być traktowane jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament