Więcej troski o klientów firm inwestycyjnych
Znacząco zmieni się od początku przyszłego roku sytuacja klienta firmy inwestycyjnej. Będzie on lepiej i skuteczniej chroniony. Jakie więc zmiany czekają klienta, który zechce zainwestować w instrumenty finansowe i w tym celu podejmie współpracę z firmą inwestycyjną.
Pakiet MiFID2/MiFIR, (na który składają się przede wszystkim dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z 15 maja 2014 r. („MiFID2") oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z 15 maja 2014 r. („MiFIR")) będzie się stosować od 3 stycznia 2018 r.
Testowanie wiedzy i doświadczenia
Współpraca firmy inwestycyjnej i klienta rozpocznie się od sprawdzenia wiedzy i doświadczenia klienta w inwestowaniu. MiFID2 nie wskazuje, w jakiej formie ma się to odbyć, ale praktyką jest przeprowadzanie testu. Dla osób, które mają już za sobą przygodę z inwestowaniem, nie jest to nic nowego, bo takie testy są już stosowane przez firmy inwestycyjne. Wynik testu ma pokazać, jakie instrumenty finansowe są odpowiednie dla klienta, tzn. zapewnić, że klient ma odpowiednią wiedzę, żeby zrozumieć specyfikę instrumentu finansowego oraz podjąć świadomą i dobrą dla siebie decyzję inwestycyjną.
Firma inwestycyjna, która świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego, zgromadzi dane o sytuacji finansowej klienta, jego zdolności do ponoszenia strat, czyli apetytu na ryzyko oraz celów inwestycyjnych, w tym tolerancji do ponoszenia ryzyka. Wszystkie te działania mają zapewnić, żeby zarekomendowane klientom usługi inwestycyjne i instrumenty finansowe były adekwatne do posiadanej przez klienta wiedzy i doświadczenia w dziedzinie inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta