Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komisarz wejdzie do gminy tylnymi drzwiami

30 czerwca 2017 | Prawo | Maria Weber

Samorządy liczą, że prezydent nie podpisze ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Obawiają się nowych kryteriów kontroli.

Maria Weber

Senat przyjął 22 czerwca ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych (RIO) bez poprawek. Jednak wątpliwości z nią związane pozostały i w związku z tym samorządowcy liczą na pomoc prezydenta.

– To bardzo inteligentnie napisana ustawa, ale ponieważ ta inteligencja została wykorzystana w złej sprawie, to jest to cwaniacka ustawa – mówi Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.

Senator Piotr Florek uznał, że dzięki niej samorządy będą działały teoretycznie, bo w praktyce ich nie będzie. Faktem pozostaje, że zapisy ustawy o składzie, powoływaniu prezesów i członków kolegiów izb wepchnęły RIO w ręce rządowe, choć oficjalnie pozostają instytucjami państwowymi. Strach samorządowców, iż „wyrywa im się zęby", nie wydaje się zatem bezpodstawny. Pojawiła się możliwość wprowadzenia komisarza w gminie tylnymi drzwiami.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament