Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga młodość Leopoldiny

30 czerwca 2017 | Życie Dolnego Śląska | Grzegorz Łyś
Uniwersytet Leopoldyński utworzono w 1702 r.
autor zdjęcia: Patryk Michalski
źródło: stock.adobe.c
Uniwersytet Leopoldyński utworzono w 1702 r.

Trwa remont i konserwacja jednej z najwspanialszych świeckich sal barokowych w Europie, reprezentacyjnej auli Uniwersytetu Wrocławskiego.

Fontannę na dziedzińcu Uniwersytetu Wrocławskiego wieńczy figura z brązu przedstawiająca nagusa ze szpadą w dłoni. Odsłonięty w 1904 r. pomnik studenta, który przegrał w karty nawet swe odzienie, pamiątka z czasów rozkwitu korporacji akademickich i przestroga przed lekkomyślnością i rozrzutnością, to ponadczasowy komentarz do przesłania, jakie pozostawił potomnym fundator uniwersytetu, cesarz Leopold I Habsburg. Jego posągowi w słynnej Auli Leopoldina – nadnaturalnej wielkości, w zbroi i z wieńcem laurowym na czole – towarzyszą starzec z lustrem i gospodyni z ulem, personifikujące Roztropność i Zapobiegliwość.

Przywiązanie do owych cnót wykazywali bez wątpienia założyciele uniwersytetu i budowniczowie jego gmachów, jezuici. Posąg cesarza, na pierwszy rzut oka wykuty w karraryjskim marmurze, to w rzeczywistości szkielet z żelaznych prętów, wypełniony cegłami i pokryty warstwami polerowanego gipsu. Obecne władze wrocławskiej uczelni również starają się postępować roztropnie i zapobiegliwie gospodarować szczupłymi zwykle państwowymi środkami. Pierwsze pieniądze, milion złotych, na rozpoczęcie od dawna koniecznego remontu i konserwacji najpiękniejszej z zabytkowych uniwersyteckich sal, Leopoldiny, udało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament