Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady transakcji płatniczych podmiotów niebankowych

04 sierpnia 2017 | Prawo w biznesie | Adam Łukaszewski

Nowe regulacje mogą wpłynąć na codzienną działalność biznesową operatorów telefonii komórkowych. Będą nimi również zainteresowani dostawcy rozwiązań IT w obszarze płatności mobilnych. Jakie one będą? Wdrożenie przepisów wynikających z dyrektywy europejskiej do krajowych porządków prawnych państw członkowskich powinno nastąpić do 13 stycznia 2018 roku.

Adam Łukaszewski

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni muszą przygotować się na nowe przepisy wprowadzone przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, zmieniającą dyrektywy 2002/65/WE, 2009/110/WE, 2013/36/UE i rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 oraz uchylającą dyrektywę 2007/64/WE ("PSD2"). Co do zasady PSD2 reguluje transakcje płatnicze przeprowadzane przez instytucje finansowe, ale jej zakres obejmuje również tzw. podmioty niebankowe, w tym operatorów telekomunikacyjnych. Poprzednia wersja dyrektywy wprowadziła tzw. "zwolnienie telekomunikacyjne" (ang. telecom exemption), które umożliwiało operatorom telekomunikacyjnym, w dużym uproszczeniu, sprzedawać dzwonki, tapety, gry i podobne treści cyfrowe na telefony komórkowe bez wpadania w reżim regulacyjny właściwy dla usług płatniczych. Zgodnie z PSD2 powyższe zwolnienie zostanie bardziej dookreślone i jednocześnie zawężone.

PSD2 dokonuje zmiany tzw. zwolnienia telekomunikacyjnego przez ograniczenie go głównie do mikro-płatności za usługi cyfrowe. W skrócie, będzie ono obejmowało płatności dokonywane poprzez operatorów telekomunikacyjnych w celu zakupu usług cyfrowych (np. muzyka, dzwonki na telefon, gry czy e-gazety), które są pobierane na urządzenie cyfrowe, a także biletów elektronicznych. Nowością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament