Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetrwają tylko one

04 sierpnia 2017 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Spośród wszystkich żywych organizmów na Ziemi niesporczaki są najbardziej wytrzymałe na ekstremalne temperatury, ciśnienie i promieniowanie kosmiczne.
źródło: Fotolia
Spośród wszystkich żywych organizmów na Ziemi niesporczaki są najbardziej wytrzymałe na ekstremalne temperatury, ciśnienie i promieniowanie kosmiczne.

Naukowcy ustalili, jakie organizmy przeżyją uderzenie asteroidy w naszą planetę.

Nie są to karaluchy ani szczury, lecz niesporczaki (Milnesium tardigradum), bardzo małe bezkręgowce, które zasiedlają głównie środowiska wodne lub wilgotne. Znanych jest ponad 1000 gatunków niesporczaków. Długość ich ciała waha się od 0,01 do 1,2 mm. Są przezroczyste, bezbarwne, a jeśli zabarwione, wynika to z koloru pokarmu. Mogą wejść w stan kryptobiozy – spoczynku, który jest przerywany po ustaniu niekorzystnych warunków – na każdym etapie ich cyklu życia, w stadium jaja i osobnika dorosłego.

Zwierzęta te fascynują badaczy. Niektóre gatunki niesporczaków przeżyły nawet ekspozycję na promieniowanie kosmiczne (eksperyment na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament