Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dowieźć towar do terminalu

04 sierpnia 2017 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

Decydując się na wykorzystanie formuły DAT, strony uzgadniają tym samym, że pełnię gestii transportowej i ubezpieczeniowej będzie posiadał sprzedający. Kupujący, w szczególności importer, będzie musiał tylko odebrać towar w oznaczonym terminalu i w umówionym terminie.

 

Wybór odpowiednich warunków dostawy ładunku jest jednym z kluczowych elementów kontraktu. W szczególności takiego, który przewiduje transport towaru na znacznej odległości, gdy czas, koszty i ryzyko takiej podróży mocno wpływają na realizację całej umowy. W szczególności warto zwrócić uwagę na to, że negocjowanie wielu innych elementów, w tym ceny, terminów i warunków płatności musi być skorelowane z wybranym sposobem dostarczenia ładunku.

Wzajemne relacje

Wydaje się to oczywiste. Zupełnie inna jest cena palety akumulatorów, jeżeli sprzedający udostępnia je w swoim magazynie i nie zamierza w ogóle angażować się w ich transport, a inna, gdy zobowiąże się przewieźć je do wyznaczonego przewoźnika i jeszcze inna (zapewne wyższa), gdy będzie odpowiadał za dostarczenie ładunku aż do magazynu kupującego.

Tak samo warunki i terminy płatności mogą zależeć od sposobu i daty uznanej za dostarczenie ładunku. Przykładowo zapis w kontakcie, że zapłata ma nastąpić w dwa tygodnie po dacie dostawy ma zupełnie inny wydźwięk, gdy dostawa towaru opiera się na formule CPT i inny, gdy przy tych samych parametrach kontraktu strony wpisały dostawę na warunkach DAP. Jeżeli do tego założymy, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament