Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Putin nie ma ruchu

04 sierpnia 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki
Amerykanie muszą zmniejszyć o 755 osób personel dyplomatyczny w Rosji. To utrudni wydawanie wiz. Na zdjęciu amerykański konsulat w Petersburgu.
źródło: AFP
Amerykanie muszą zmniejszyć o 755 osób personel dyplomatyczny w Rosji. To utrudni wydawanie wiz. Na zdjęciu amerykański konsulat w Petersburgu.

Kreml nie może skutecznie odpowiedzieć na sankcje Kongresu. Pierwszy raz od 17 lat jest w defensywie.

Na Facebooku Dimitrij Miedwiediew sięgnął po wielkie słowa. Reagując na podpisanie przez prezydenta USA w środę ustawy Senatu i Izby Reprezentantów o nałożeniu restrykcji na Moskwę w odpowiedzi na okupację Krymu i ingerencję w amerykańskie wybory, rosyjski premier uznał, że Donald Trump jest „całkowicie bezsilny". Ogłosił także, że między Moskwą i Waszyngtonem rozpoczyna się „otwarta wojna handlowa", która może trwać „dziesięciolecia".

– Nadzieje, że stosunki miedzy naszymi krajami wraz z nadejściem nowej administracji poprawią się, legły w gruzach – napisał Miedwiediew.

Już wcześniej Władimir Putin nakazał, aby personel amerykańskich placówek dyplomatycznych w Rosji został ograniczony do 450 osób, o 755 mniej niż do tej pory.

Ale za wielkimi słowami i spektakularnymi gestami kryje się zasadniczo bezsilność Rosji, aby odpowiedzieć na decyzje Waszyngtonu. Do pewnego stopnia przyznał to zresztą sam Putin, zapowiadając, że „na razie" nie wprowadzi dalszych sankcji wobec Ameryki, bo „naruszyłyby one także rosyjskie interesy".

Gospodarka w kryzysie

Kilka miesięcy przed wyborami, w których Putin będzie najpewniej ubiegał się o czwartą kadencję,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament