Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi na odległość bez kasy fiskalnej

04 sierpnia 2017 | Dobra Firma

Lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi wykonujący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, co do zasady mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Są jednak wyjątki.

W praktyce przyjmuje się, że podmioty dokonujące dostaw towarów lub świadczenia usług wyłącznie na rzecz przedsiębiorców, organizacji oraz organów administracji w ogóle nie muszą posiadać kas rejestrujących. Regulacje ustawy o VAT nakazują bowiem ewidencjonowanie na kasie rejestrującej wyłącznie sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Wykonywanie sprzedaży na rzecz konsumentów nie zawsze wiąże się jednak z koniecznością posiadania kasy fiskalnej. Prawodawca przewidział bowiem szereg zwolnień z tego obowiązku – w tym również dla przedsiębiorców świadczących usługi opieki medycznej, usługi prawnicze lub usługi doradztwa podatkowego.

Trudno o zwolnienie

Na przestrzeni ostatnich lat zakres zwolnień ze stosowania kas był stopniowo ograniczany. W przeszłości podatnicy – w tym lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi – dokonujący świadczeń na rzecz indywidualnych klientów nie mieli obowiązku instalacji kas, o ile obroty osiągane przez nich ze sprzedaży detalicznej nie przekraczały 40 tys. zł rocznie. W 2013 r. limit ten został ograniczony o połowę – do 20 tys. zł rocznie.

Począwszy od 1 marca 2015 r. możliwość korzystania z ww. zwolnienia podmiotowego została całkowicie wyłączona m.in. w odniesieniu do sprzedaży usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament