Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległości rosną? Czas na wyprowadzkę

04 sierpnia 2017 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Najemca, który nie płaci za lokal użytkowy to problem, którego można się pozbyć wypowiadając umowę. Samo wyrzucenie dłużnika z lokalu to za mało. W ślad za tym powinny iść inne kroki prawne.

Często o tym, czy szybko i sprawnie można pozbyć się dłużnika, decyduje treść umowy najmu. Jeśli spornej kwestii nie rozstrzyga umowa, sięga się po kodeks cywilny. Przewiduje on dwie formy wypowiedzenia umowy najmu: z zachowaniem terminu wypowiedzenia albo ze skutkiem natychmiastowym. I w tym wypadku najemcę i wynajmującego w pierwszej kolejności wiążą zasady zawarte w umowie, dopiero jak ich nie ma, kodeksowe. W ostatnim wypadku przewidują one, że niepłacenie czynszu przez dwa pełne terminy (z reguły dwa miesiące) uprawnia wynajmującego do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że można zażądać od najemcy, żeby zapłacił za lokal i wyprowadził się jak najszybciej. Ta zasada dotyczy zarówno umów na czas określony, jak i bezterminowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament