Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Woda sprzedaje luksusowe inwestycje deweloperskie

04 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Aneta Gawrońska
Robert Pawlak, prezes Portico Project Management, wierzy, że rynek dojrzał do luksusowych projektów mieszkaniowych.
źródło: materiały prasowe
Robert Pawlak, prezes Portico Project Management, wierzy, że rynek dojrzał do luksusowych projektów mieszkaniowych.

Spółka Portico chciała podbijać rynek nowoczesnymi kinami i galeriami handlowymi. To pierwsze udało się od razu. Z drugim było gorzej. Biznes deweloperski uratował Robert Pawlak. Dziś firma buduje mieszkania nad wodą.

Początki firmy Portico sięgają 1994 r. Dwóch amerykańskich biznesmenów założyło Portico Development. Firma stała wtedy na dwóch nogach. Pomysł na biznes był prosty. Portico buduje centra handlowe z salami kinowymi. Jeden z właścicieli odpowiadał za część deweloperską spółki, drugi - za sieć kin.

Firma, którą wpierały fundusze inwestycyjne, zaczęła skupować w Polsce grunty pod inwestycje. Powstało jednak tylko jedno centrum handlowe, Gemini w Gdyni. Kina Silver Screen odniosły sukces, ale sama działalność deweloperska szła firmie gorzej. Fundusze zaczęły się wycofywać z finansowania jej działalności. Deweloper musiał się pozbyć działek. Wydawało się, że to koniec działalności firmy na rynku budowlanym. Spółka przeszła jednak przekształcenia właścicielskie. Dziś jest w 100 proc. polską firmą.

Nie tylko zastępstwo

W Portico Development niemal od początku pracował Robert Pawlak, obecny prezes Portico Project Management, absolwent uniwersytetu w Sydney na kierunku ekonomika budownictwa. To, jak się później okaże, będzie mieć wpływ na realizowane inwestycje. Musi jednak upłynąć jeszcze kilkanaście lat.

W Portico Pawlak odpowiadał wtedy za dział techniczny, czyli pracę inżynierów i architektów. – Udało się mi zgromadzić grupę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament