Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy akcelerator już działa w zielonogórskim szpitalu

04 sierpnia 2017 | Życie Ziemi Lubuskiej | Karolina Kowalska
Nowy akcelerator już działa.
źródło: Urząd Marszałkowski
Nowy akcelerator już działa.

Nowy supernowoczesny akcelerator działający od lipca w szpitalu im. Karola Marcinkowskiego już służy pacjentom. Kolejki do naświetlań będą krótsze.

Nowy akcelerator, czyli wysokoenergetyczny przyspieszacz liniowy, bliźniaczy z tym zakupionym w 2015 r., to najnowocześniejsze tego typu urządzenie na świecie. Zamontowany w lutym i testowany do maja, na początku lipca dostał zgodę na użytkowanie z Państwowej Agencji Atomistyki. Pierwszy pacjent skorzystał z niego 5 lipca.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, które zawiązało się w zielonogórskim szpitalu w marcu zeszłego roku, zapewniają, że sprzęt stosowany w Zakładzie Radioterapii w niczym nie ustępuje temu używanemu w topowych ośrodkach niemieckich czy angielskich. Parametry techniczne akceleratora sprawiają, że może być wykorzystany do nowych zastosowań, np. leczenia radiochirurgicznego bardzo małych zmian wymagających podania bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament